Psy wokół nas

Pies nie bez powodu nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Tutaj możesz znaleźć informacje jak wytresować, kąpać i żywić pupila, aby zapobiec niepotrzebnym infekcją.

Login Form

Aktualności

 

                Ciekawostki o psach:            

                                                                                                                        

  1. Psy lubią być głaskane, kochają zabawy, ale większość nie lubi być przytulana. Obejmowanie ich ramionami odbierają jako znak dominacji. Zamiast więc zmuszać psa do mocnego uścisku, podrapmy lub delikatnie go poklepmy. 
  2. Szczęki przeciętnego psa stanowią aż ok 90 kg nacisku, niektóre rasy psów mają jednak nieco silniejszy uścisk bo dochodzący nawet do 200 kg!
  3. Psy posiadają dwa razy więcej mięśni do poruszania uszami niż ludzie! Używając tych mięśni wyrażają ponad 100 emocji jakie towarzyszą twarzy człowieka. Ten nadzwyczajny dar pozwala słyszeć psom odgłosy z czterokrotnie większej odległości niż ludziom.
  4. Pies potrafi zlokalizować źródło dźwięku w ciągu 6 setnych sekundy, używając swoich uszu jak radaru.
  5. Psy potrafią zrozumieć do 250 słów i gestów.
  6. Psy pocą się jedynie na opuszkach łap, ale aby się realnie schłodzić po prostu dyszą.
  7. Wzory na psim nosie są tak niepowtarzalne jak ludzki odcisk palca.
  8.  Mopsy, ze względu na specyficzną, krótką budowę czaszki, bardzo łatwo się przegrzewają i cierpią na problem związany z… wypadaniem gałek ocznych.
  9. Psy mają aż 319 kości!czyli o 112 więcej niż człowiek.
  10. Psi ogon ma swój własny język. Kiedy pies macha ogonem w prawo to znaczy, że jest szczęśliwy, gdy w lewo oznacza to, że jest przerażony! Machanie nisko równoznaczne jest z tym, że psy najprawdopodobniej czują się niepewnie, z kolei szybkie ruchy ogonem, którym towarzyszy napięcie mięśni lub rozszerzone źrenice mogą sugerować agresję.
  11. Pies potrafi wydać z siebie 10 różnych dźwięków. Dla porównania, koty prawie sto.
  12.  Wilgotność nosa ma dla psa ogromne znaczenie. To właśnie dzięki wilgotności potrafi on określić skąd dobiega zapach. Im pies ma dłuższy nos, tym bardziej efektywny jest jego system schładzania.
  13. Basenji to jedyna rasa psa, która nie szczeka.
  14. Zanim pies zaśnie, kręci się w kółko na legowisku. Wynika to prawdopodobnie z tego, iż w naturze to instynktowne działanie symbolizuje grzebanie w wysokiej trawie.
  15. Para psów i ich potomstwo mogą rozmnożyć się w ciągu 6 lat dając oszałamiającą liczbę 66 000 potomków.
  16. Psy zwijają się w kłębek podczas snu, aby chronić swoje najważniejsze narządy przed ewentualnym atakiem.
  17. Niektórym psom rośnie aż 30 metrów nowych włosów dziennie!
  18. Szczeniaczki rodzą się ślepe i głuche.
  19. Psy widzą nie tylko czarno-biało, ich oczy umożliwiają im również postrzeganie kolorów pochodnych żółtego i niebieskiego.
  20. Psi węch jest od 10 000 do 100 000 razy czulszy od ludzkiego.
  21. Terier czeski to najrzadsza rasa psów na świecie, żyje ich zaledwie 350.
  22. Dzięki specjalnej błonie, zwanej błoną odblaskową, psy są w stanie widzieć w ciemności.
  23. Normalna temperatura psiego ciała wynosi od 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Tempo bicia serca waha się w granicach 60-120 uderzeń na minutę.
  24. W zależności od wielkości czworonoga, jego puls bije z częstotliwością 80-120 uderzeń na minutę. Puls zdrowego człowieka wynosi 60-80 uderzeń na minutę, zatem prawie dwa razy mniej.
  25. Psy nie potrafią odczuwać winy, ale mogą czuć się źle z powodu gniewu swojego właściciela.
  26. Pies nie zna pojęcia dobra i zła – ocenia sytuacje na podstawie tego czy są dla niego bezpieczne czy nie.

 Dog Chasey

Jak skutecznie dbać o zdrowie psa ?

 

         Zdrowy pies jest wesoły, chętny do zabawy, kocha spacery i ma dobry apetyt, a jego futro lśni w słońcu. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o zdrowie psa - jak obserwować jego wygląd i zachowanie, by nie przegapić niepokojących objawów.
Najważniejsza jest profilaktyka. Kiedy zdecydujemy się na zakup szczeniaka, warto też zapytać hodowcę lub znajomych „psiarzy”, czy mogą polecić nam weterynarza. To bardzo ważne, żeby mieć stałego zaufanego lekarza, który będzie opiekował się naszym czworonogiem. Podczas pierwszej wizyty zbada naszego pupila, odrobaczy (jeżeli jest taka potrzeba) i ustali schemat szczepień ochronnych przeciw groźnym dla życia psa chorobom zakaźnym.

 

Zdrowy pies to zaszczepiony pies !

 

Szczepionki na wiele psich chorób są podawane w jednym zastrzyku (tzw. szczepionki poliwalentne). Szczepienie odbywa się kilkakrotnie, ponieważ większość szczeniaków ma tymczasową ochronę (przeciwciała) od matki, które mogą zakłócić zdolność wytwarzania ich własnych przeciwciał. Psy szczepi się obowiązkowo przeciw wściekliźnie, ale nasz podopieczny, aby był bezpieczny, potrzebuje ich o wiele więcej. Należy zaszczepić go przeciw: parwowirozie, nosówce, wirusowemu zapaleniu wątroby, parainfluezy (kaszel kenelowy), koronawirozie.
Po raz pierwszy szczenięta należy zaszczepić ok. 2 miesiąca życia, następnie zrobić to za dwa tygodnie, podając dawką przypominającą, a później po roku. Dalsze szczepienia trzeba uzgodnić z lekarzem weterynarii. Zanim szczeniak ich wszystkich nie otrzyma i nie nabędzie odporności, nie może mieć kontaktu z innymi psami ani ich odchodami. Nie należy więc go wyprowadzać na spacery, chyba że do własnego ogrodzonego ogródka.

 

 Uwaga na pasożyty!

 

Przyczyną wielu chorób u psów mogą być pasożyty wewnętrzne (robaki, tasiemiec) i zewnętrzne (pchły, wszy, kleszcze). Dlatego powinniśmy, regularnie raz na kwartał, odrobaczać naszego czworonoga. Tabletki kupimy u lekarza weterynarii. Również w lecznicy możemy nabyć środki zabezpieczające zwierzęta przeciw pchłom i kleszczom. Zakraplamy je na skórę psa. Należy to robić bardzo systematycznie, co miesiąc, ponieważ choroby spowodowane ukąszeniem przez kleszcza mogą być nawet śmiertelne (np. babeszjoza, czasami nosi też nazwę piroplazmozy).

 

 Regularny przegląd zdrowotny

 

Przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych i codziennych spacerów należy dokładnie przyjrzeć się zwierzęciu. Powinniśmy zwrócić uwagę na:
oczy – czy są czyste i błyszczące. Jeżeli pojawi się wydzielina, łzawienie, włosy wokół oczu są zlepione, trzeba udać się do lekarza. U starych psów tworzy się często katarakta. Weterynarz przepisze krople, które opóźniają mętnienie soczewki.
Uszy – najczęstsza dolegliwość to zapalenie przewodu słuchowego. Zwłaszcza podatne są psy o długich opadających uszach.
Zęby – czasami lekarz musi pomóc usunąć oporne mleczaki u szczeniaków, zwłaszcza u ras miniaturowych. Następny problem to kamień nazębny, który musi być usuwany, gdyż powoduje stany zapalne dziąseł, wypadanie zębów, a nawet choroby serca i nerek.
Jeżeli pies szybko się męczy, niechętnie spaceruje i ma problemy z oddychaniem, zdarzają mu się omdlenia, to koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Może mieć  bowiem chore serce.

 

Problemy z wagą

 

Psy uwielbiają jeść. To naturalne, że jedzą, kiedy mają pokarm w zasięgu pyska. Tym bardziej, że staramy się im dogadzać, nagradzamy smakołykami. Bardzo często przy tym nie zdając sobie sprawy z tego, że nasz ulubieniec jest otyły.
Badanie żeber. Przy prawidłowej wadze pies ma zaznaczoną talię, a przy dotknięciu żeber wyczuwa się tylko nieznaczną wyściółkę tłuszczu. Jeżeli natomiast nie można wyczuć żeber, to pora na odchudzanie.
Reżim odchudzania. W porozumieniu z lekarzem weterynarii wylicz, ile kalorii dziennie twój pies powinien spożywać i podawaj mu kilka małych posiłków. To powstrzyma uczucie głodu. Ilość karmy, którą otrzyma w ciągu dnia, musi być dopasowana do jego potrzeb, tylko podzielona na małe porcje. Zadbaj również o więcej ruchu, np. o dwa długie energiczne spacery w ciągu dnia. Po trzech miesiącach pies schudnie.

 RESPECT